úterý 7. srpna 2012

Výlet s vyhlídkou


Vyhlídka Belvedér je terasa vytesaná do skály nad údolím řeky Labe. Nalézá se asi 130 m vysoko nad řekou u obce Labská Stráň v okrese Děčín. V blízkosti vyhlídky je příjemná restaurace a penzion stejného jména.


Terasa je stará již 300 let, neboť byla vybudována v letech 1701-1711 tehdejším majitelem většiny pozemků v Českém Švýcarsku Františkem  Clary-Aldringenem. Sloužila šlechtě z nedalekého Býnovického zámku k různým zábavám, hudebním a divadelním produkcím.
Dřevěný hostinec byl postaven mnohem později v roce 1841, když si vyhlídku oblíbili místní obyvatelé a pořádali tu různé lidové slavnosti a plesy. Kamenná restaurace, která slouží dodnes, ho nahradila v letech 1888-9. Terasa je oblíbeným místem pro konání svateb.

K terase vede několik možných cest: pěšky po červené ze Hřenska (15 km) nebo od přívozu v Dolním Žlebu po neznačené stezce, která později přechází v dobře zachovalou starou kamennou cestu. Z Belvederu dolů do labského údolí vedou také schody. Motoristé mohou přijet po silnici vedoucí z Hřenska případně Děčína přes Janov a Arnoltice do obce Labská Stráň a dále až téměř k vyhlídce na parkoviště u penzionu Belvedér.

Přeji hodně pěkných zážitků při cestování
Eva HaF

Žádné komentáře: